Yerel seçimlerde oy verme saatleri belli oldu…

.

Yerel seçimlerde oy verme saatleri belli oldu…
Yazar : Tarih : Okunma : 120 views Yorum Yap

Doğuda ve batıda oy verme saat kaçta başlayıp, bitecek?
YSK tarafından ilan edilen saatlere göre oy verme işlemleri saat kaçta başlayacak? Yaklaşım 58 milyon seçmenin oy kullanacağı yerel seçim 2019 oy verme saatleri merak edilmekte. Yaklaşık 11 milyon seçmenin bulunduğu İstanbul’da oy kullanma saatleri saat kaçta? İşte doğu şehirleri ve batı şehirleri için oy verme saatleri…

Oy verme saatleri belli mi? Doğuda ve batıda oy verme saat kaçta başlayıp, bitecek?

Oy verme işlemleri YSK’nın ilan ettiği saatlerde gerçekleşecek. Vatandaşlık görevlerini hakkıyla yerine getirmek isteyen vatandaşlar, oy verme işleminin başlayacağı ve biteceği saati merak ediyor.

DOĞU İLLERİNDE OY VERME İŞLEMİ SAAT KAÇTA?

Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis illerinde ve bu illerde bulunan ceza infaz kurumlarında oy vermenin başlangıç ve bitiş saatleri 07.00-16.00 olarak uygulanacak.

İSTANBUL’DA VE DİĞER BATI İLLERDE OY VERME KAÇTA BAŞLAYACAK?

Yukarıda sayılan doğu illerinin dışında kalan illerde oy verme saatleri 08.00-17.00 olacak.

NEREDE OY KULLANACAĞIM?

31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak olan Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde oy kullanacağınız sandıklar belirlenmiştir. Oy kullanacağınız sandık bilgilerine;
Nerede Oy Kullanacağım adresinden, Mobil cihazınıza indireceğiniz “Seçmen Sorgulama” uygulamasından, e-Devlet kapısından ulaşabilirsiniz.

KAÇ SEÇMEN OY KULLANACAK?

Askıya çıkarılan listelerde 57 milyon 93 bin 985 seçmen bulunuyor. Bunların 28 milyon 944 bin 306’sı kadın, 28 milyon 149 bin 679’u ise erkek. Peki seçimlerde ilk kez oy kullanacakların sayısı ne kadar olacak? Son 24 Haziran 2018 seçimlerinden bugüne toplam 1 milyon 2 bin 392 seçmen 18 yaşını doldurarak, seçimlerde oy kullanma hakkı elde etti. Bu rakam toplam seçmen sayısının 1.8’ine denk geliyor.