BABALAR GÜNÜ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

BABALAR GÜNÜ KUTLU OLSUN… Babalar günü mesajları 2022 yılında babaların bu özel gününü kutlamak için anlamlı ve duygusal seçeneklerle tercih edilebilecek kutlama sözleridir. Babalar günü her yıl Haziran ayının üçüncü pazar günü kutlanılan özel bir gündür. 2022 yılında ise 19 Haziran 2022 Pazar günü kutlanacak olan babalar gününde eşe, arkadaşa, babaya, kayınpedere ve abiye en..

BABALAR GÜNÜ NASIL ORTAYA ÇIKTI?
Yazar : Tarih : Okunma : 68 views Yorum Yap

BABALAR GÜNÜ KUTLU OLSUN…
Babalar günü mesajları 2022 yılında babaların bu özel gününü kutlamak için anlamlı ve duygusal seçeneklerle tercih edilebilecek kutlama sözleridir.
Babalar günü her yıl Haziran ayının üçüncü pazar günü kutlanılan özel bir gündür. 2022 yılında ise 19 Haziran 2022 Pazar günü kutlanacak olan babalar gününde eşe, arkadaşa, babaya, kayınpedere ve abiye en güzel babalar günü mesajı gönderebilirsiniz.

19 Haziran 2022 gününde olan babalar günü tüm babalar için kutlu olsun. Her yıl pek çok ülkede Haziran ayının üçüncü pazar günü kutlanan özel bir gün olan babalar günü ile sevdiklerinize şimdi en güzel babalar günü notu gönderin.

BABALAR GÜNÜ NE ZAMAN?
2022 babalar günü ne zaman olduğu merak ediliyor. Bu sene babalar günü 19 Haziran 2022 Pazar gününe denk geliyor.

BABALAR GÜNÜ NASIL ORTAYA ÇIKTI?
Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd’un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran’ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910’da Washington’un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon’ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD’de resmi tatil ilan edilmiştir.

Katolikler ise Babalar Günü olarak farklı bir tarihi kutlarlar. Onlar bu kutlamayı dini açıdan ele alıp Hıristiyanlık peygamberi İsa’nın babası anısına, Mart ayının 19. gününü St. Joseph Günü adı altında babalarına armağan etmektedirler. Bazı ülkelerde bu kutlamalar dini özelliklerinin dışına çıkmıştır.