Mustafa Bozbey’den su ve ulaşımda indirim sözü

.

Mustafa Bozbey’den su ve ulaşımda indirim sözü
Yazar : Tarih : Okunma : 65 views Yorum Yap

CHP Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey, Bursa Akademik Odalar Birliği’nde düzenlenen toplantıda projelerini açıkladı. Bozbey’in açıklamaları şöyle: Tüm proje önerilerimiz aslında Bursa’yı yaşanabilir bir dünya kenti yapmak için temel aldığımız Birleşmiş Milletler tarafından kabul gören projeler.

 “ULAŞIMDA SORUNLARI MİNİMUMA İNDİRECEĞİZ”

50 kilometrelik 4 hat öneriyoruz. Yeni tramvay hatları öneriyoruz. Şu anda kullanılanları birleştirerek entegre yapacağız. Banliyo hatları öneriyoruz. Mudanya ve Yüksek Hızlı Tren bağlantısını sağlayacak. Bunların bir kısmı devlet demiryollarının hatlarını kullanacak. Karayollarındaki sorunları minimuma indireceğiz. Büyük oranda tünel geçişleri yapılacak, bir kısmında da açık yol öneriyoruz.

“KENTSEL DÖNÜŞÜM İNSANLA BAŞLAR”

İnsan odaklı kentsel dönüşümden bahsediyoruz. Bizim için kentsel dönüşüm insanla başlar insanla biter.

 “EFSANE GERİ GELİYOR”

Efsane stadyum geri geliyor. Kapalı tribün kısmı yeniden inşa edilecek. Anı duvarı, şampiyonluk duvarı biz orasını efsanenin alanı olarak değerlendirmek için yola çıktık. Büyükşehir Stadyumu ile ilgili ilk yapacağımız işlerden bir tanesi katılımcı yönetim anlayışımız gereği Bursalılara soracağız. Bursalılar stadyumun adını verecekler. Ne verirlerse onu koyacağız. Kent içinde kent diyoruz. Kenti tek merkezden kurtarıp alt merkezlerden yönetmek istiyoruz. Böylelikle trafikler ve yoğunluklar azalıcak. İnsanlar her şeye ulaşabilir olacak.

“YENİDEN YEŞİL BURSA”

Yeşil beyaz mavi şehir diyoruz. Nilüfer çayını yeniden akmasını sağlayacağız, bunu önemsiyoruz. Bursa’nın yukarıdan görüntüsünü yeşile çevirmemiz lazım. Bursa yeiniden yeşil kimliğine dönüştürmek zorundayız. Sera gazı salımında hassasiyetmimiz ve eylem planımızı yapacağız.

“BURSA BEREKETLENECEK”

Bereketli şehir Bursa diyoruz. Toprağı, dağı, denizi bereketli. Maviye sırtına dönmüş değil maviyle kucaklaşacak bir Bursa olacak. Tarım kütüphanelerini ve yerel tohumu fazlalaştıracağız. Tarım Üst Kurulu kurarak buradan yönetmek istiyoruz.Tarımda çok önemli mesafeler kat edeceğiz. Tarımla çalışan insanlarımız daha fazla gelir elde etme imkanına sahip olacak. Ortak tarım makineleri parkları öneriyoruz.

 “SPOR AKTİVİTELERİNİ ARTTIRACAĞIZ”

Bursa’da uluslarası spor organizasyonu yapmanın yollarını bulmalıyız. Okullardaki spor anlayışını geliştirmek için destek vereceğiz.

 “KENT KONSEYLERİ KURACAĞIZ”

Biz Türkiye’de katılımcılığı temel alan bir anlayıştan geliyoruz. Bunun uygulamasını yaptık. 20 yıldır yapıyoruz. Ve bu katılımcılık anlayışını tüm Bursa’ya yayıyoruz. Kent konseyleri kuracağız. Bu konseyi Bursa’dan gelen delegeler seçecek. Mutlaka büyükşehirde Akademik Kurul kuracağız. Bu kurulda projelerimizin ne kadar bilime uyup uymadığını denetleyecek.

 Muhtarlarımızla birlikte bu kenti yönetmek arzusundayız. Muhtarlarımızın başkanlığında mahallelere yapacağımız her türlü hizmeti onlarla bir araya gelerek, konuşup onların karar vermesiyle uygulayacağız.

Her iki ayda bir belediye başkanlarıyla toplantı yapacağız.

“DERDİMİZ BURSA”

Derdimiz Bursa, derdimiz Bursalı. Derdimiz bu insanlara sahip çıkmak, çocukların yatağa aç girmemesini sağlamak. Diğer projeleri yaparız önemli olan bu. Halkkart projemiz var. Bu projeyle birlikte ihtiyaç sahiplerine giysi, eğitim, nakit desteği sağlayacağız.

Kadınlara mikrokredi ile ilgili destekle ihtiyaç sahibi kadınlara iş geliştirmekle ilgili destek olacağız. Kendileri üretip kendileri kazanacak.

“SU VE ULAŞIMDA YÜZDE 25 İNDİRİM”

Su haktır diyoruz. Gerçekten hak. Suda geldiğimiz günden itibaren hanelerde yüzde 25, iş yerlerinde de yüzde 20 indirim yapacağız.

Ulaşım haktır diyoruz. Ulaşım bu kentin hakkıdır. İlkokul ve ortaokul öğrencileri 1 Nisan’dan itibaren okula gidiş gelişlerinde ücret ödemeyecekler.

Yine öğrenci ve öğretmenlerimizle iligli aylık ulaşım kartını 60, tam olanı da 120 TL’ye indiriyoruz.

Diğer tüm tarifelerde de yüzde 25 indirim sağlanacaktır.