TÜRK DÜNYASI NEVRUZ KUTLAMALARI BURSA’da

.

TÜRK DÜNYASI NEVRUZ KUTLAMALARI BURSA’da
Yazar : Tarih : Okunma : 277 views Yorum Yap

Kent Meydanı’nda düzenlenen törenle Nevruz Bayramı kutlandı. Kutlamalar kapsamında yakılan ateşten atlanarak, demir dövüldü.

Bursa İl Kültür Müdürü Ahmet Gedik konuşmasında “Türk milleti tıpkı demir dağları eriterek Ergenekon’dan çıktığı gibi milletine, vatanına ve bayrağına sevdalı evlatlarının öncülüğünde sinsi planları bozarak ve etrafını saran çemberleri aşarak aydınlık geleceğini inşa edecektir. Adriyatik’ten Çin Seddi’ne, Kırım ‘dan Türkmenistan ‘dan Türkiye Cumhuriyeti Milleti Unutmamalıdır ki kışın ardı bahardır. dedi .

Baharın gelişini simgeleyen nevruz kutlamaları Bursa’da Atatürk Anıtı önünde başladı

Kent Meydanı’nda düzenlenen törenle Nevruz Bayramı kutlandı. Kutlamalar kapsamında yakılan ateşten atlanarak, demir dövüldü. Nevruz Bayramı düzenleme komitesi adına konuşma yapan Selçuk Türkoğlu, “Gerek toplumsal hayatta gerçekleştirdiği derinliği, gerekse milli kültürümüzdeki yeri bakımından çok ayrı ve önemli bir anlam teşkil eden Nevruza ulaşmış bulunuyoruz. Türk milletinin Ergenekon’dan çıkışının ve baharın gelişini temsil eden nevruz farklı toplumsal mesajlar içeren bir değerimizdir ” dedi.

Türkoğlu, “Türk milleti tıpkı demir dağları eriterek Ergenekon’dan çıktığı gibi milletine, vatanına ve bayrağına sevdalı evlatlarının öncülüğünde sinsi planları bozarak ve etrafını saran çemberleri aşarak aydınlık geleceğini inşa edecektir. Unutulmamalıdır ki kışın ardı bahardır. Adriyatik’ten Çin Seddi’ne, Kırım’dan Türkmen eline necip milletimizin nevruz bayramını en kalbi duygularla tebrik ediyorum” diye konuştu. 

Farsça Nev (yeni) ve Ruz (gün) kelimelerinin birleşiminden oluşan “Nevruz” kelimesi yenigün anlamına gelmektedir. Güneşin Koç burcuna girdiği gün olan 21 Mart İlkbaharın başlangıcıdır. Anadolu’da Sultan Nevruz, Nevruz-i Sultan, Navrız, Mart dokuzu gibi adlarla kutlanan “nevruz” toprağa bağlı yaşayan, tarımla uğraşan topluluklarda bolluk ve bereket töreni olma özelliği taşımaktadır. Nevruz, insanların kucaklaştığı, dargınların barıştığı,  yeniden doğuşun coşkusu ile kırlara çıkarak eğlendiği bir gündür. Bu gün ateşler yakılarak üzerinden atlanır,  yeşil alanlarda çeşitli eğlenceler düzenlenir.

Anadolu, Orta Asya, Kafkaslar, Ortadoğu ve Balkanlarda ortak coşku ve benzer etkinliklerle kutlanan Nevruz, kardeş ülke ve topluluklarla aramızdaki tarihsel ve kültürel bağları güçlendiren bir bayramdır. Bu çerçevede UNESCO tarafından oluşturulan İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesine; Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından, Türkiye, İran, Hindistan, Tacikistan, Kırgızistan, Özbekistan, Pakistan ve Azerbaycan “Nevruz”u ortak hazırlayarak sunduğu çoklu dosya ile 2009 yılında ortak kültür mirasımız olarak kabul edilmiştir.

KUTLAMA KOMİTESİ VE ETKİNLİKTE YER ALAN SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI:
Ahıska Türkleri Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği -TÜRK-İŞ- Azerbaycan Kültür Derneği – Bal-Göç – Batı Trakya Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği – Bursa Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği – BESOB – Dağ-Der – ADD – Hüdavendigar Yörük Türkmen Dernekleri Federasyonu – Kırım Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği – RUDEF – Türk Ocakları Bursa Şubesi – Türkiye Kamu-Sen – Bursa Platformu Derneği, Türk Dünyası Türkiye Yörük Türkmen Birliği, Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu, Hepimiz Mehmediz Güç Birliği ve Uludağ Üniversitesi.