Nöbetçi noterlik uygulaması yarın başlıyor

.

Nöbetçi noterlik uygulaması yarın başlıyor
Yazar : Tarih : Okunma : 93 views Yorum Yap

Adalet Bakanlığı ile Türkiye Noterler Birliği’nin nöbetçi noterlik uygulamasına ilişkin çalışmalar tamamlandı. Uygulamayla otomobil alım-satım işlemleri de hafta sonu yapılabilecek. Plaka basımları da TŞOF’un talimatıyla hafta sonları gerçekleştirilecek.

Noterlerin hafta sonları da hizmet vermesine yönelik uygulama, yarından itibaren hayata geçiyor.

Hafta sonları 2’si Anadolu, 2’si Avrupa Yakası’nda olmak üzere İstanbul’da 4, Ankara ve İzmir’de 2’şer, diğer illerde ise birer noter nöbet tutacak.

Noterliklerde bütün işlemlerin yapılması sağlanacak. Türkiye Noterler Birliği, internet (tnb.org.tr) üzerinden nöbet tutacak noterlikleri ilan edecek.

Uygulama kapsamında Ankara’da ilk nöbet hizmetini verecek noterler Ankara 40. Noteri ile Altındağ 7. Noteri olacak. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de Ankara 40. Noter’de cumartesi günü işlem yapacak.

GENELDE HAFTA SONLARI GALERİLER ZİYARET EDİLİYOR

İkinci el otomobil almak isteyen kişiler hafta sonları galerilere giderek tercihlerini yapıyorlar. İstanbul’da galericilik yapan Cumhur Halıcı, ikinci el otomobil satışları için kredilerin hafta sonu çıkabildiğini ancak imza aşamasının hafta içi günlerde gerçekleştiğini söyledi ve bunun için de kredi veren kurumların nöbetçi personel bulundurması gerektiğini belirtti. Nöbetçi noterlik sisteminin olumlu olduğunu ancak nöbetçi noter sayısında artış yapılması gerektiğini de Halıcı sözlerine ekledi. Nakit alımlarda ise nöbetçi noterlik vasıtasıyla işlemlerin hızlıca gerçekleştirildiğini Halıcı sözlerine ekledi.

EKSPERTİZ RAPORUNA DİKKAT EDİN

İkinci el otomobil alım-satımlarında ekspertiz raporu zorunlu hale geldi. Kaportasından motoruna, yürüyeninden iç aksamındaki trimlere kadar rapor veren kurumların belgelerini satın alma aşamasında talep etmeniz gerekiyor.

PLAKA BASIMLARI DA GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Otomobilin plakasını değiştirmek isteyenler notere plakalarını teslim ederek yeni plaka temin edebiliyorlar. Bunun için Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu, plaka basım atölyelerine yazı göndererek, atölyelerin hafta sonu da açık olacağını duyurdu. Noterlerin kapanmasının ardından plaka basım atölyeleri yarım saat daha fazla mesai yaparak vatandaşın plaka basımını gerçekleştirecek.

PLAKADA HASAR, DELİK VARSA DEĞİŞTİRİN

Alınacak olan otomobilin plakasında hasar, boyalarında solma, vida, delik varsa plakayı değiştirmenizde fayda var. Periyodik muayeneden geçmeyen plakalar trafik uygulamalarında da cezaya tabi olabiliyor. Özellikle APP olarak tabi edilen kalın karakterli sahte plakalar otomobile takılıysa bunların mutlaka orjinalleriyle değiştirilmesi gerekiyor. Yeni plaka grupları ise şehir kodunun ardından 3 harf ve 3 sayıdan oluşuyor.

ALIM-SATIMDA EMNİYETE GİTMEYE GEREK YOK

Geçtiğimiz yıldan bu yana alım-satım yapıldıktan sonra noterler ruhsatı alıcıya veriyor. Tek sayfa olarak düzenlenen ruhsat ile otomobili sorunsuz kullanabiliyorsunuz.

SATIN ALDIKTAN SONRA TRAFİK SİGORTASINI MUTLAKA YAPTIRIN

İkinci el otomobili aldıktan sonra Zorunlu Trafik Sigortası’nı mutlaka yaptırmanız gerekiyor. Bunun dışında tercihe bağlı olarak kasko da yaptırılabiliyor.