Bursa Emniyet Müdürü Osman Ak Ankara’ya atandı

.

Bursa Emniyet Müdürü Osman Ak Ankara’ya atandı
Yazar : Tarih : Okunma : 128 views Yorum Yap

Bursa İl Emniyet Müdürü Osman Ak, Ankara’ya atandı. Osman Ak, Emniyet Genel Müdürlüğü’nde Daire Başkanlığı görevine getirildi.2017 yılında İçişleri Bakanlığı’nca Adana Emniyet Müdürlüğü’nden Bursa’ya atanan Osman Ak’ın tayini çıktı.

Bursa’da göreve başladığından bu yana yaş haddinden emekli olacağı konuşulan İl Emniyet Müdürü Ak’ın İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla ilişkiler Genel Müdürlüğü tarafından GİH sınıfında boş bulunan birinci derece ‘Daire Başkanlığı’ kadrosuna atandı.

OSMAN AK KİMDİR?

Dönemin istihbarattan Sorumlu Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı görevini yürüten Osman Ak, Türkiye genelinde birçok ilde görevli çok sayıda emniyet mensubu hakkında “Fetullahçılar (Işık Tarikatı Mensubu)” diye rapor hazırlamış, 9 Şubat 1984-26 Şubat 1988 dönemi arasında Zonguldak Valisi olarak da görev yapan İçişleri Bakanlığı Müsteşarı ve Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı Saim Çotur tarafından savunması istenmişti.

Osman Ak için dönüm noktası, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün talimatı ile Ankara Emniyet Müdürü Cevdet Saral ve ekibinin, teşkilat içindeki Cemaat yapılanmasının araştırılması ile görevlendirilmesi oldu. 1998’deki bu çalışmada onlarca polis şefi, Cemaat’le bağlantılı olarak rapor edildi. Rapor dışarı sızınca kıyamet koptu. Saral ve Ak’ın ekibi için bundan sonra her şey tersine döndü.

Bir yandan rapor tartışılırken, aynı anda Ankara Emniyeti’nde Osman Ak’a bağlı istihbaratçıların 8’inci katta özel bir büro oluşturarak başta Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Genelkurmay Başkanlığı olmak üzere birçok kurum ile sivil toplum kuruluşları, gazeteciler, hakim ve savcılarla birlikte 963 kişiyi dinledikleri iddia edildi. “Telekulak skandalı” olarak basına yansıyan bu olaydan sonra Cevdet Saral, Osman Ak ve onlarca polis şefi, Ankara Emniyeti’nden uzaklaştırıldı. Haklarında açılan dava ise yıllar sonra beraatla sonuçlandı. Ancak Yargıtay, bu beraat kararını bozdu. Bazı yasal düzenlemelerin ardından yargılama durduruldu. Telekulak davasında iddianameyi hazırlayan dönemin savcısı Nuh Mete Yüksel, emekli olduktan sonra yazdığı kitapta oyuna geldiğini belirterek, Cevdet Saral ve Osman Ak’tan özür diledi.

İLK “HAŞHAŞİ” BENZETMESİNİ KULLANMIŞTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın paralel yapılanmaya dönük kullandığı “Haşhaşi” benzetmesini de yıllar önce Osman Ak yapmıştı. Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde 2001 yılında görülen Fetullah Gülen davasında tanık olarak dinlenen Ak, Cemaat yapılanmasının silahlı bir örgüt olduğunu savunarak, “Devlet içindeki yapılanma, Hasan Sabbah’ın ‘Haşhaşi’ isimli örgütlenmesine benzemektedir” demişti. Ak, 17-25 Aralık operasyonlarının ardından tam 15 yıl aradan sonra Zonguldak Emniyet Müdürü olarak atandı.2016 yılında Adana İl Emniyet Müdürü görevine getirilen Osman Ak, 2017 yılından bugüne kadar ise kararnameyle Bursa İl Emniyet Müdürü olarak görev yapıyordu.

Yaş haddinde emekli olacağı konuşuyan Ak İçişleri Bakanlığı’nın kararıyla Ankara’ya daire başkanı olarak atandı.