Virüs savaşında söz Trump’ta: Rezillik

ABD ile Çin arasındaki corona virüs savaşı sürüyor. Pekin’in “ABD, Çin’i karalayarak yetersizliğini örtmeye çalışıyor” şeklindeki açıklamasına Trump’tan yanıt geldi: “Rezillik…” ABD Başkanı Donald Trump, Twitter üzerinden, Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien’in ABD hakkındaki açıklamalarına tepki gösterdi. Cao Licien, başkent Pekin’de düzenlediği olağan basın toplantısında, Trump’ın, Dünya Sağlık Örgütüne (DSÖ) yönelik açıklamalarıyla “kamuoyunu yanlış yönlendirdiğini, Çin’in corona..

Virüs savaşında söz Trump’ta: Rezillik
Yazar : Tarih : Okunma : 316 views Yorum Yap

ABD ile Çin arasındaki corona virüs savaşı sürüyor. Pekin’in “ABD, Çin’i karalayarak yetersizliğini örtmeye çalışıyor” şeklindeki açıklamasına Trump’tan yanıt geldi: “Rezillik…”

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter üzerinden, Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien’in ABD hakkındaki açıklamalarına tepki gösterdi.

Cao Licien, başkent Pekin’de düzenlediği olağan basın toplantısında, Trump’ın, Dünya Sağlık Örgütüne (DSÖ) yönelik açıklamalarıyla “kamuoyunu yanlış yönlendirdiğini, Çin’in corona virüs (COVID-19) salgınıyla mücadele çabalarını karalamaya ve ABD’nin salgınla mücadeledeki yetersizliğini örtmeye çalıştığını” savunmuştu. 

Sözcü, “Amerikalı bazı siyasilere, birilerini suçlamayı ve sorumluluktan kaçınmayı bırakmaya, uluslararası toplum ile iş birliğini güçlendirmeye ve salgını birlikte yenmeyi tavsiye ediyoruz.” ifadelerini kullanmıştı. 

TRUMP: REZİLLİK

Trump’ın bu açıklamalara yanıtı, “Sözcü (Cao) Çin adına aptalca konuşuyor ve ülkesinin tüm dünyaya yaydığı acı ve kıyımın yönünü değiştirmek istiyor. Çin’in ABD ve Avrupa üzerinden yaptığı dezenformasyon ve propaganda saldırısı bir rezillik.” şeklinde oldu.

Çin’in, salgını ilk başta durdurabileceğini ancak bunu yapmadığını savunan Trump, “Çin, büyük bir dezenformasyon kampanyası yürüyor. Çünkü uykucu Joe Biden’ın başkanlık seçimlerini kazanacağı ve ben başa gelene kadarki onlarca yıldır yaptıkları gibi ABD’yi dolandırmaya devam edecekleri konusunda umutsuzlar.” ifadelerini kullandı. 

ÇİN ÜZERİNDEN DSÖ’YE SAVAŞ AÇMIŞTI

ABD Başkanı Trump, pazartesi günü DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus’a gönderdiği bir mektupta, esaslı reformlar yapmaması halinde DSÖ’ye sağladığı fonları 30 gün sonra “kalıcı olarak” donduracağını açıklamıştı.

Trump, 14 Nisan’da DSÖ’yü salgınla mücadelede başarısızlıkla ve Çin’e yakın durmakla suçlamış ve örgüte sağlanan finansal desteği askıya aldıklarını duyurmuştu.