Eski Genelkurmay Başkanı Başbuğ ifade verdi!

Askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasının önünü açan düzenleme için “FETÖ’nün emriyle hazırlandığını düşünüyorum” diyen Eski Genel Kurmay Başkanı İlker Başbuğ, hakkındaki soruşturma kapsamında ifade verdi. Yaptığı açıklamada, anlamsız yere ifadeye çağrıldığını söyleyen Başbuğ, “Yasa değişikliğinden kimlerin değerlendirilmeli ve sorgulanmalıdır” dedi. Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, İstanbul Anadolu Adliyesi’nde ifade verdi. Katıldığı bir televizyon programında askerlerin sivil..

Eski Genelkurmay Başkanı Başbuğ ifade verdi!
Yazar : Tarih : Okunma : 356 views Yorum Yap

Askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasının önünü açan düzenleme için “FETÖ’nün emriyle hazırlandığını düşünüyorum” diyen Eski Genel Kurmay Başkanı İlker Başbuğ, hakkındaki soruşturma kapsamında ifade verdi. Yaptığı açıklamada, anlamsız yere ifadeye çağrıldığını söyleyen Başbuğ, “Yasa değişikliğinden kimlerin değerlendirilmeli ve sorgulanmalıdır” dedi.

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, İstanbul Anadolu Adliyesi’nde ifade verdi.

Katıldığı bir televizyon programında askerlerin sivil mahkemede yargılanmasının önünü açan düzenlemeyi eleştirmişti.

Düzenleme için “FETÖ’nün emriyle hazırlandığını düşünüyorum” diyen İlker Başbuğ  hakkında, yasa teklifinde imzası bulunan AK Parti’li 6 milletvekili suç duyurusunda bulunmuştu.

Bunun üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, “hakaret” ve “iftira” suçlamasıyla soruşturma başlattı.

Soruşturma kapsamında Başbuğ’un ifadesinin alınması için İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na talimat yazısı gönderdi. Başbuğ’un “şüpheli” sıfatıyla ifadesinin alınması istendi.

“ANLAMSIZ HAKARET İDDİASIYLA İFADEYE ÇAĞRILDIM”

Bu doğrultuda İstanbul Anadolu Adliyesi’ne giden Başbuğ, savcıya ifade verdi. Bir açıklama yapan Başbuğ,  özetle şunları söyledi:

“26 ay Silivri Cezaevi’nde tutuldum, hürriyetim elimden alındı. Haksız ve anlamsız hakaret iddiasıyla şüpheli sıfatıyla ifade vermeye çağrıldım. TBMM’nin manevi şahsiyetini hedef alan bir konuşma yapmak veya davranışım söz konusu olamaz. Yasa değişikliğinden kimlerin değerlendirilmeli ve sorgulanmalıdır.”