Bursa’da maske kullanımı zorunlu oldu!..

Bursa Valiliği yeni bir İl Hıfzıssıhha Kurul Kararı açıkladı. Alınan yeni karara göre Osmangazi, Nilüfer, Yıldırım, İnegöl, Kestel, Gürsu ilçelerinin tüm ilçe sınırları içerisinde maske kullanımı zorunlu oldu. Bursa Valiliği’nden yapılan ilgili açıklama şöyle:  “Koronavirüs salgınının görüldüğü andan itibaren, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda; salgının/bulaşın toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından..

Bursa’da maske kullanımı zorunlu oldu!..
Yazar : Tarih : Okunma : 322 views Yorum Yap

Bursa Valiliği yeni bir İl Hıfzıssıhha Kurul Kararı açıkladı. Alınan yeni karara göre Osmangazi, Nilüfer, Yıldırım, İnegöl, Kestel, Gürsu ilçelerinin tüm ilçe sınırları içerisinde maske kullanımı zorunlu oldu.

Bursa Valiliği’nden yapılan ilgili açıklama şöyle: 

“Koronavirüs salgınının görüldüğü andan itibaren, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda; salgının/bulaşın toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, sosyal mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmiştir.

Bu kapsamda;

İl Hıfzıssıhha Kurulumuzun 16.06.2020 tarih ve 83 sayılı kararı ile;

İlimiz OsmangaziNilüferYıldırımİnegölKestelGürsu ilçelerinin tüm ilçe sınırları içerisinde, Koronavirüs salgınının toplum sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek, sosyal hareketliliği ve insanlar arası teması azaltarak sosyal izolasyonu tesis etmek amacıyla daha önce alınmış kararlara ilave olarak vatandaşların ağzı ve burnu kapatacak şekilde tıbbi/bez maske kullanımı zorunlu hale getirilmiştir. Tıbbi süreç izlenerek diğer ilçelerde de uygulama konusunda karar alınabilecektir.21.05.2020 tarih 57 sayılı İl Hıfzıssıhha Kurul Kararında belirtilen 17 ilçe ve bu ilçelere bağlı adreslerde maske takma zorunluluğun devam etmesine,

Yukarıda belirtilen tedbirlere ilişkin uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmamasına, alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına karar verilmiştir. “