Zirve nasıl şekillenir?..

TFF 1.liginde sona 3 kala hesap görmek mümkün değil..karmaşık bir durum söz konusu..A takım,B takım ya da C takımı için, kesin süper lige çıkar diyemiyoruz.. Yanlış anlaşılmasın Bursaspor,Ad.Demirspor ve Hatay’dan ikisi mutlaka bir üst lige çıkacak ama şu şu demek mümkün değil.. Malum; Uzun süre Hatay kesin şampiyon olarak süper lige çıkar diyorduk. Günümüzde bırakalım..

Zirve nasıl şekillenir?..
Yazar : Tarih : Okunma : 494 views Yorum Yap

TFF 1.liginde sona 3 kala hesap görmek mümkün değil..karmaşık bir durum söz konusu..A takım,B takım ya da C takımı için, kesin süper lige çıkar diyemiyoruz.. Yanlış anlaşılmasın Bursaspor,Ad.Demirspor ve Hatay’dan ikisi mutlaka bir üst lige çıkacak ama şu şu demek mümkün değil..

Malum;

Uzun süre Hatay kesin şampiyon olarak süper lige çıkar diyorduk.

Günümüzde bırakalım şampiyonluğunu lige çıkacak iki takımdan biri olacak mı bilinmezi üzerine tartışmalar yapılıyor.

Futbolun doğasında var olan sürpriz sonuçların ortaya çıkması dengeleri ters yüz ediyor bir anda..Hatay’ın güle oynaya gittiği Bolu deplasmanında zayıf rakibine yenilmesi, ligin rengini değiştirdiği gibi Hatay’ı da strese soktu.Yalnız yenilgiyle kalsaydı Hatay fazla düşünmezdi..Ama arkadan gelen iki büyük camia Bursaspor ve Ad.Demirspor kazanınca duman bacayı sardı Hatay da..

Belki kendi açımızdan çok iyimser yorumlar yapıyoruz ama,futbolun her zaman sürprizlere açık olduğunu ve oynanılmamış maçların kazanılmış gibi değerlendirilemeyeceğini de unutmayalım..

LİGİN ZİRVESİ
NASIL ŞEKİLLENİR

TFF 1.ligde ilk iki sıraya hangi takımlar isimlerini yazdıracak..Şimdiden isim vermek kehanet gibi bir şey olur..Ancak bazı değerlendirmeler içine girerek az da olsa açıklık getirebiliriz..

Görünürde, ligin zirvesinde magazin ağzıyla güney rüzgarı esiyor..Hatay ve Ad.Demirspor sanki birer adım önde denilebilir.Bursaspor ve Erzurumspor maçlarını kazanıp bekleme moduna geçecekler…Bursaspor Erzurum’a oranla daha fazla şansa sahip..Hem Hatayla oynayacak..Hem de süper lige yükselme mücadelesi verdiği rakipleri puan kaybetme riski fazla olan maçlar oynayacak..

HATAY NE OLURSA
İLK İKİYE GİREMEZ

Herkesin şampiyonluk için tek geçtiği Hatay’ın Bolu yenilgisinden sonra pozisyonu tartışılıyor..Şampiyonluğu bırakalım,iki takım arasına kalıp kalmayacağı üzerinde fikirler üretiliyor..Bunu yaratan da futbolun doğasındaki o sürpriz sonuçların varlığı değilmidir!!

Hatay iki maçını kazanması halinde 63 puana ulaşır ve şampiyon olur.Bunun dışında Hatay Bursaspor’a yenilir ve oynayacağı iki maçtan birinde puan yitirirse büyük ihtimalle zirve dışında kalır ve play off sahnesine iner..

Hatay’ın iki rakibi kolay gözüküyor kağıt üzerinde..Keçiörengücü sağlam defansı ile ayakta kalan bir takım..Ligin en az gol yiyen takımlarından biri ya da en az gol yiyen takımı..Gol bulmakta zorlanan Hatay’ın Keçiören karşısında işi hiç de kolay değil..

Adanaspor küme düştü..Tamam da..

Son haftalardaki dinamik görüntüsü ile komşu rekabetine sahne olacak maçta Adanaspor yılın sürprizini neden gerçekleştiremesin..

Hatay’ın son maçı evinde..Rakip Bursaspor..

Eğer ilk iki maçından birinde tökezlerse Hatay, Bursaspor karşısına ”EYVAH ŞAMPİYONLUĞUN TEK ADAYI İDİK ŞİMDİ PLAY OFF SÜRECİ Mİ YAŞAYACAĞIZ” psikozu ile stresten kaskatı çıkabilir.Zaten Bursaspor’un bu tür maçları oynamasını bilen kaliteli ve de tecrübeli isimlerden oluşan kadrosu var.Maç bu konuma gelirse Bursapor maçın mutlak favorisi olur…

Ad.DEMİRSPOR’UN
ŞANSI OLDUKÇA FAZLA

54 Puana sahip Ad.Demirspor son üç maçını kazanırsa süper lige şampiyon olarak çıkabilir.Kaybedeceği puan sayısı ikinin üzerinde olursa işi zora girer..Sadece iki puan kaybederlerse ikili ya da üçlü averajla süper ligin yolunu tutarlar..

Kağıt üzerinde hesaplama yapılırsa Ad.Demirspor’un şansının fazla değil çok fazla olduğu görülür.Ama yine de top yuvarlaktır esprisini de unutmayalım..

BURSASPOR’DA ÜÇ
MAÇINI KAZANMALI

Bursaspor’un olmazsa olmazı 3 maç.3 galibiyet..9 puan..

…Ve önündeki rakiplerin mutlak puan kaybı..

Yeterli olur mu bilemeyiz..Ama,sanırım ikili ya da üçlü averaj hesaplaması gündeme gelebilir.

3 maçta 9 puanın altına düşmek Bursaspor için macera olur..Daha kesin ifadeyle 9 puanın altı, Bursaspor’un süper lige direkt çıkma hayallerine nokta koyması anlamı taır..İki galibiyet 1 beraberlik..59 puanda bırakır..

İşe yaramaz..

Ne yazık ki Bursaspor zamanı iyi kullanamadı..Şimdi zaman Bursaspor’u kullanıyor..

Kabaca özetlersek;

İpler Bursaspor’un elinde değil..

Bursaspor 3 maçını kazanarak 61 puana ulaşacak..

Rakipler de en fazla 61 puanda kalacak…

İşte o zaman Bursaspor direkt olarak süper lige çıkar..

Olmaz mı?!

Neden olmasın..Bal gibi de olur..

En azından koşum takımı kayışının bir ucu Bursaspor’un elinde her an frenleyebilir..Hatay bu sebepten rahat olamayacak..Form olarak da düşüşte olan Hatayspor’un yaşayacağıı stresi de düşünürsek Keçiören ve Adanaspor maçlarından birinde tökezleyebilir…Kaotik bir ortamı soluklayacak Hatay’ın iki maçı da her türlü sonuca açık görünüyor..

ERZURUM ÇOK ZOR

Erzurumspor şansını sahasında Ad.Demirspor’a yenilerek yitirdi demek abartılmış bir değerlendirme olarak algılanmasın.O maçı kazansaydı süper lige çıkma şansını

yukarılara taşırdı..O kadar…Şimdi sadece bir garantisi var..O da play off da mücadele edeceği garantisi…

PLAY OFF A KİMLER KALIR

Süper lige yükselecek iki takımdan sonra yükselecek 3.takım play off maçları sonunda belirlenecek.Lig sonunda 3-4-5-6 sıradaki takımlar;

3-6 ve 4-5 eşleşmesi ile karşılıklı iki maç oynayacaklar.Averaj ya da puan değerlendirmesi ile rakibine üstünlük sağlayan iki takım finali oynayacak.Finali kazanan takım da süper ligin yolunu tutacak..

Play off oynaması kesinleşen tek takım Erzurumspor..Lige çıkacak iki takım arasına girmeleri hayalin ötesinde..3. ve 4. takım olarak da Akhisar ile F.Karagümrük Altay’a oranla avantajlı konumdalar..Altay’ın çok zor iki deplasman maçı var.Bu maçlardan puan çıkartması halinde Karagümrük ya da Akhisar’ı altına alması mümkün olabilir.

Peki play off un 4.takımı kim olacak?

Süper lige yükselme savaşımı veren Bursaspor,AdDemirspor ve Hatay’dan biri..

Bursaspor olmasın da..

İster Hatay,isterse AdDemirspor ol