Senaryo üstüne senaryo…

TFF 1.liginde bitime iki hafta kala umulmadık sonuçların ortaya çıkması insanları döndürek gibi yaptı..Ligde ki bu belirsizlik ”bu derenin altından daha çok sular geçer” yada ligin son iki maçı çok şeylre gebe” türünden düşünceleri paylaşmamıza sebep oluyor.. Aslında bu kadar belirsizliğin kol gezdiği ortamda ben de bir senaryo üreteyim istedim.. Şöyle ki; Hiç aklınıza geldi..

Senaryo üstüne senaryo…
Yazar : Tarih : Okunma : 460 views Yorum Yap

TFF 1.liginde bitime iki hafta kala umulmadık sonuçların ortaya çıkması insanları döndürek gibi yaptı..Ligde ki bu belirsizlik ”bu derenin altından daha çok sular geçer” yada ligin son iki maçı çok şeylre gebe” türünden düşünceleri paylaşmamıza sebep oluyor..

Aslında bu kadar belirsizliğin kol gezdiği ortamda ben de bir senaryo üreteyim istedim..

Şöyle ki;

Hiç aklınıza geldi mi Hatayspor’un haftalardır elinde tuttuğu liderlik sancağını şampiyonluk tacı ile süsleyemeyeceği…

Ya da,ilk iki takım arasına giremeyip play off a kalacağı..Ve de play off da da başarılı olamayacağı..

Böyle absürt dünceler içine giren olacağını sanmıyorum..

Sahiden Hatay böyle bir durumla karşı karşıya kalabilir mi?!

İşte öyle bir senaryo..

Yazıyı okuyan çok kişi ”deli saçması” olarak nitelendirecektir mutlaka.Ama futbolda ”olmaz olmaz” deme sözünün çok zaman gerçekletiğini gördüğümden ilginç olabileceği düşüncesi ile şöyle olursa böyle olur,kabilinden bir senaryo karaladım..

Hatayspor’un Adanaspor’la berabere kaldığını,Bursaspor’a da yenildiğini varsayalım.”Abartılı bir durum değil”

Ne olur Hatay 61 puanda kalır..Bursaspor’da 61 puanı yakaladığından ikili averajla Bursaspor rakibini geçer.

Bu arada Erzurumspor ile Adanademirspor’da son iki maçlarını kazanırsa ligin zirvesi tam bir yanardağ kraterine dönüşür..Erzurumspor 62 puanla ipi şampiyon olarak göğüsler. Bursaspor,AdDemirspor ve Hatay arasında üçlü averaraj hesaplaması yapılır.Ve Bursaspor iki rakibini geçerek lig ikincisi olarak süper ligin yolunu tutar..AdDemirspor ile Hatay da play off maçları oynarlar..

ÜÇLÜ AVERAJ

Sıralamayı belirleme üçlü averaja kaldığında üç takımın aralarında oynadıkları maçlarda en fazla puanı toplayan takım önde olur.Puanlamaları eşit çıkarsa atılan yenilen goller değerlendirme içine alınır.Burada böyle bir durum söz konusu olmayacak.Çünkü Bursaspor’un iki rakibiyle oynadığı maçlardan 9 ,Ad.Demirspor ve Hatayspor’un da 4 er puan topladıkları görülür. Bursaspor daha fazla puan topladığı için iki rakibinin önünde yer alır..Ve lig ikincisi olarak süper lige yükselir..

Bunun dışında Erzurum ve Hatay 60 puan da kalır Ad.Demirspor ile Bursaspor 61 puana ulaşırlarsa ilk iki sıra Ad.Demirspor,Bursaspor’dan oluşur..Yani bu iki kulüp süper lige yükselir..

Erzurumspor’un lige çıkmasının iki koşulu var..

Ya 62 puanı bulacak..

Ya da 60 puanı yakalarken Ad..Demirspor,Bursaspor ve de Hatay’dan ikisi 60 puanın altında kalacak..

Sözünü ettiğimiz bu senaryolar gerçekleşir mi,gerçekleşmez mi..

Bilemem..Ama bildiğim tek ey süper lig için Bursaspor’un Hatay’ı deplasmanda mutlaka yenmesidir..O da yeter mi..

Tartışılır.