Madımak katliamı sanıklarının avukatları baro kuruyor

İzmir Gaziemir Müftülüğü’nde imam hatip olarak görev yaptıktan sonra hukuk fakültesini bitirerek serbest avukatlık yapan, Madımak katliamı sanıklarının avukatı, AK Parti 24. dönem İzmir milletvekili Ali Aşlık, AK Partili isimlerle İzmir’de baro kurmak için hazırlıklara başladı. Kamuoyunda uzun süredir tartışılan ve 80 il barosunun itirazına karşın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Cumhur İttifakı’nın oylarıyla yasalaşan “çoklu..

Madımak katliamı sanıklarının avukatları baro kuruyor
Yazar : Tarih : Okunma : 325 views Yorum Yap

İzmir Gaziemir Müftülüğü’nde imam hatip olarak görev yaptıktan sonra hukuk fakültesini bitirerek serbest avukatlık yapan, Madımak katliamı sanıklarının avukatı, AK Parti 24. dönem İzmir milletvekili Ali Aşlık, AK Partili isimlerle İzmir’de baro kurmak için hazırlıklara başladı.

Kamuoyunda uzun süredir tartışılan ve 80 il barosunun itirazına karşın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Cumhur İttifakı’nın oylarıyla yasalaşan “çoklu baro sistemi”yle birlikte yeni baro kurma çalışmaları başladı.

Cumhuriyet gazetesinden Muhammed Özmen’in haberine göre yeni düzenlemeye göre 9 bin 612 avukatın bulunduğu İzmir’de en az 4 baro kurulabiliyor. Düzenleme sonrası AK Parti’li isimler, İzmir’de yeni baro kurmak için hazırlık yapıyor.

2002’de AK Parti’den siyasete atılan Ali Aşlık, 1993 yılında Sivas’ta Pir Sultan Abdal Şenlikleri’nde 33 aydın ve sanatçı ile 2 otel görevlisinin yakılarak katledilmesinin davasında sanıkların avukatlığını yaptı. 

Yürüttükleri çalışmaya ilişkin ulaştığımız AK Parti’li Aşlık, yeni düzenlemeyle birlikte baro kurmak için çalışma yaptıklarını söyledi. Aşlık, aktif siyasette olmadığını savunarak “Herhangi bir parti çatısı altınca çalışmıyoruz. İzmir Barosu’na kayıtlı 30 yıllık avukatım. İzmir Barosu’nun bugüne kadar herhangi bir faydasını görmedim. Arkadaşlarımızla birlikte bir çalışma içerisindeyiz. Faydalı olacağımızı düşünürsek yeni bir baro kuracağız. Yeterli üye sayısını bulma konusunda bir şüphemiz yok” dedi.
 
Cumhuriyet