Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Yaramış görevinden istifa etti

15 Temmuz darbe girişimine ilişkin sözleri tepki çeken Prof. Dr. Ahmet Yaramış, Türk Tarih Kurumu Başkanlığı görevinden istifa etti. Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Yaramış istifa etti. Yaramış’ın 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili sözleri tepki çekmişti. NE DEMİŞTİ? Prof. Dr. Ahmet Yaramış, Afyonkarahisar’da 15 Temmuz’a ilişkin katıldığı bir panelde ”Darbe teşebbüsüne karışmış..

Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Yaramış görevinden istifa etti
Yazar : Tarih : Okunma : 327 views Yorum Yap

15 Temmuz darbe girişimine ilişkin sözleri tepki çeken Prof. Dr. Ahmet Yaramış, Türk Tarih Kurumu Başkanlığı görevinden istifa etti.

Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Yaramış istifa etti.

Yaramış’ın 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili sözleri tepki çekmişti.

NE DEMİŞTİ?

Prof. Dr. Ahmet Yaramış, Afyonkarahisar’da 15 Temmuz’a ilişkin katıldığı bir panelde ”Darbe teşebbüsüne karışmış pişman olmuş kişilere de sahip çıkmamız, onları bu toplumun içine dahil etmemiz kazanmamız gerekiyor” demişti.

Yaramış’ın bu sözleri hem siyasette hem de kamuoyunda tepkiyle karşılanmıştı.

Prof. Dr. Yaramış bu sözlerin ardından çok üzgün olduğunu belirtmiş eğer Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan isterse istifa edebileceğini açıklamıştı.

PROF. DR. AHMET YARAMIŞ KİMDİR?

Prof. Dr. Ahmet Yaramış 1968 yılında Çorum ili İskilip ilçesi Kayaağzı köyünde doğdu. İlkokul ve ortaokulu Amasya’nın Merzifon ilçesinde, liseyi İskilip’te tamamladı. 1990 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümünden mezun oldu. 1991-1993 yılları arasında Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde Millî Eğitim Bakanlığı bünyesinde tarih öğretmeni olarak çalıştı. 1993 yılında Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümüne araştırma görevlisi olarak atandı.

Gazi Üniversitesi (1993) ve ABD Connecticut Üniversitesinde (1996) yüksek lisans eğitimini tamamladı. 2002 yılında “II. Mahmut Döneminde Asakir-i Mansure-i Muhammediye, 1826-1839” başlıklı teziyle Ankara Üniversitesinde doktor unvanı aldı. 2002 yılında yardımcı doçent, 2008 yılında doçent, 2014 yılında profesör oldu.

Afyon Kocatepe Üniversitesinde bölüm başkanlığı, yüksekokul ve enstitü müdürlükleri ile dekanlık görevlerinde bulundu. 20 Nisan 2020 tarihinde Türk Tarih Kurumu Başkanı olarak görevine başladı. Osmanlı askerî ve sosyal tarihi ile eğitim tarihi konularında çok sayıda makalesi, kitap bölümü ve kitabı bulunan Yaramış, evli ve 4 çocuk babasıdır.