Oruç Reis gemisi Akdeniz’de (Yeni Navtex ilan edildi)

Türkiye, Akdeniz’de araştırma çalışmaları yürütecek Oruç Reis gemisi için yeni Navtex ilan etti. 23 Ağustos’a kadar geçerli olacak ilanın tarihi, çalışmalar süresince yenilenecek. Atina yönetimi ise NATO ile bir görüşme yapacak. Türkiye, Akdeniz’de araştırma çalışmaları yürütecek olan Oruç Reis gemisi için Navtex ilan etti. İlanın ardından Oruç Reis sismik araştırma gemisi de hidrokarbon arama çalışmalarına devam etmek üzere Kıbrıs..

Oruç Reis gemisi Akdeniz’de (Yeni Navtex ilan edildi)
Yazar : Tarih : Okunma : 428 views Yorum Yap

Türkiye, Akdeniz’de araştırma çalışmaları yürütecek Oruç Reis gemisi için yeni Navtex ilan etti. 23 Ağustos’a kadar geçerli olacak ilanın tarihi, çalışmalar süresince yenilenecek. Atina yönetimi ise NATO ile bir görüşme yapacak.

Türkiye, Akdeniz’de araştırma çalışmaları yürütecek olan Oruç Reis gemisi için Navtex ilan etti.

İlanın ardından Oruç Reis sismik araştırma gemisi de hidrokarbon arama çalışmalarına devam etmek üzere Kıbrıs açıklarına gitti.  

Oruç Reis beraberindeki destek gemileri Ataman ve Cengiz Han ile birlikte Akdeniz’de Navtex ilanında belirtilen koordinatlarda sismik çalışmalar yürütecek.

TARİHİ SÜREKLİ YENİLENECEK

Navtex ilanı, 23 Ağustos tarihine kadar geçerli olacak şekilde yapıldı. Ancak geminin çalışmalarına devam ettiği sürece tarihin yenileneceğini belirtildi.

BAKAN DÖNMEZDEN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili açıklama yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez,  “Türkiye’nin enerji bağımsızlığı için Akdeniz’de ve Karadeniz’deki çalışmalarımız aralıksız devam edecek” dedi.

YUNANİSTAN PANİKTE

Türkiye’nin Navtex ilanı Yunanistan’ı tedirgin etti. Türkiye’nin tavrının doğru olmadığını öne süren Yunanistan Başbakanı Miçotakis, AB’den konuyla ilgili destek istedi. Yunan medyasına göre; Miçotakis, Türkiye’nin adımlarını ‘endişe verici’ olarak değerlendirdi. Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in, 17.00’de de NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile bir telefon görüşmesi yapacağı bildirildi.

KITA SAHANLIĞI GERİLİMİ

Türkiye, Oruç Reis gemisi için 21 Temmuz’dan itibaren geçerli olmak üzere Rodos ile Meis adaları arasında sismik araştırma için Navtex ilan etmişti. Açıklamanın ardından Yunanistan ile kıta sahanlığı gerilimi yaşanmıştı.

NAVTEX NEDİR?

Navtex deniz seyir ikazlarını, meteorolojik tahminleri ve ikazları, arama kurtarma ilanlarını ve gemiler için yayınlanan benzer bilgileri gemilere anında iletmek için tasarlanmış uluslararası bir iletişim sistemidir. Navtex ilanı bu cihaz üzerinden yapılan bildirimi ifade eder. Navtex, aynı zamanda küçük, düşük maliyetli ve mesajları kağıda basabilen radyo alıcısını kendi içinde bulunduran gemilerin köprüüstüne monte edilen, Deniz Kuvvetlerinin ilgi alanına giren sahalardaki bahsedilen mesajları almak üzere ilgi sahalarını seçme imkanı tanıyan bir cihazdır.

ORUÇ REİS GEMİSİ

Oruç Reis sismik araştırma gemisi, kıta sahanlığı ve doğal kaynak aramaları başta olmak üzere her türlü jeolojik, jeofizik, hidrografik ve oşinografik araştırmaları gerçekleştirebiliyor.

Tam donanımlı ve çok amaçlı dünyadaki ender araştırma gemilerinden biri olan gemide, 2 ve 3 boyutlu sismik, gravite, manyetik olarak jeofizik araştırması yapılabiliyor. Gemi, 8 bin metre derinliğe kadar 3 boyutlu, 15 bin metre derinliğe kadar iki boyutlu sismik operasyonları gerçekleştirebiliyor.