Meteoroloji saat verip uyardı: Yağışlar fena vuracak! Meteorolojiden alınan son verilere göre yurdun bazı il ve bölgelerinde kuvvetli sağanak yağış, kar, toz taşınımı ve fırtına bekleniyor. İşte haritalarla 5 günlük hava durumu tahminleri… Yapılan son değerlendirmelere göre yurdun genelinin çok bulutlu, Şanlıurfa ve Mardin hariç yurt genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor…  Yağışların; genellikle yağmur ve..

Yazar : Tarih : Okunma : 647 views Yorum Yap

Meteoroloji saat verip uyardı: Yağışlar fena vuracak!

Meteorolojiden alınan son verilere göre yurdun bazı il ve bölgelerinde kuvvetli sağanak yağış, kar, toz taşınımı ve fırtına bekleniyor. İşte haritalarla 5 günlük hava durumu tahminleri…

Yapılan son değerlendirmelere göre yurdun genelinin çok bulutlu, Şanlıurfa ve Mardin hariç yurt genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor…

 Yağışların; genellikle yağmur ve sağanak, Kıyı Ege, Akdeniz ve Batı ve Orta Karadeniz kıyılarında yer yer gök gürültülü sağanak, Akdeniz’in iç ve yüksek kesimleri (Toroslar Mevkii), İç Ege, İç Anadolu’nun kuzey ve doğusu, Batı ve Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun doğusunda karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

Yağışların; sabah ve öğle saatlerinde Adana’nın kuzey, Kahramanmaraş’ın batı, Hatay’ın kıyı kesimlerinde, gece saatlerinde ise Aydın, Muğla ve Denizli ile Antalya’nın doğu ilçelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Buna göre olası sel, su basını, buzlanma ve don olayına bağlı olarak ulaşımda aksamalar, tipi şeklinde yağış ile kuvvetli rüzgar ve fırtınaya karşı dikkatli ve tedbirli olunması konusunda uyarıda bulunuldu.  Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun doğusunda çığ oluşma tehlikesi bulunmaktadır.

Güneydoğu Anadolu ile Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda toz taşınımı öngörülüyor.


Sıcaklıkların iç ve batı kesimlerde 4 ila 8 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın genellikle güneyli yönlerden orta kuvvette, Marmara’nın güney ve doğusu, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Orta ve Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’da güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde (50-80 km/sa) esmesi bekleniyor.