Anneler Günü kutlu olsun…

ANNELER GÜNÜ’NÜN TARİHÇESİ  Anneler Günü’nün ortaya çıkışı ile ilgili birçok rivayet bulunuyor Bunlardan en çok konuşulanı ise ABD’nin Virginia eyaletinde ikamet eden öğretmen Anna Jarvis isimli bir kadın, 1905 yılında vefat eden annesi için her yıl kutlama yapmak istemiştir. 1914 yılının ikinci pazarı anneler günü olarak ilan edilmiştir. Bir süre sonra anneler gününün ticarileştiğini gören..

Anneler Günü kutlu olsun…
Yazar : Tarih : Okunma : 232 views Yorum Yap

ANNELER GÜNÜ’NÜN TARİHÇESİ 

Anneler Günü’nün ortaya çıkışı ile ilgili birçok rivayet bulunuyor Bunlardan en çok konuşulanı ise ABD’nin Virginia eyaletinde ikamet eden öğretmen Anna Jarvis isimli bir kadın, 1905 yılında vefat eden annesi için her yıl kutlama yapmak istemiştir.

1914 yılının ikinci pazarı anneler günü olarak ilan edilmiştir. Bir süre sonra anneler gününün ticarileştiğini gören Anna, davalar açmış fakat hiçbirisini kazanamamıştır.ntik Yunanların Yunan mitolojisinde de yeri vardır. Bu özel gün Yunan mitolojisinde pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olan Rhea onuruna verdikleri yıllık ilkbahar festivali kutlamalarıyla başlar. Antik Romalılar da ilkbahar festivallerini İsa’nın doğumundan 250 yıl öncesinden ana tanrıça Kibele onuruna kutluyorlardı.

ANNELER GÜNÜ’NDE ÇİÇEKÇİLER AÇIK MI? 

İçişleri Bakanlığının internet sitesindeki yanıtlara göre; “Çiçek satışı yapan iş yerleri, Anneler Günü nedeniyle 8-9 Mayıs 2021 Cumartesi ve Pazar günleri 10.00-17.00 saatleri arasında açık olabilecek ve vatandaşlarımız ikametlerine en yakın çiçekçiye giderek alışveriş yapabileceklerdir. Çiçek satışı yapan iş yerleri bu tarihlerde, 10.00-24.00 saatleri arasında evlere servis şeklinde de hizmet verebileceklerdir”

e-Ticarette rekor bekleniyor 

Her yıl mayısın ikinci pazar günü kutlanan Anneler Günü ile 13 Mayıs’ta başlayacak Ramazan Bayramı’nın, Kovid-19 tedbirleri kapsamında uygulanan “tam kapanma”ya denk gelmesi nedeniyle e-ticarette rekor bekleniyor.