Alkol yasağı kalıcı hale mi geliyor ? Dikkat çeken iddia

Tam kapanma kararının ardından getirilen ve kamuoyunda büyük tartışmalara yol açan alkollü içecek satış yasağının ardından şimdi de belediyelerin yetkileri valiliklere devredilirken, alkol satılacak işyerleri açabilmek için kolluk kuvvetlerinden izin alma şartı getiriliyor. AK Parti’nin 9 ayrı kanunda 20 değişiklik yapan ve yeni hükümler de içeren torba yasa teklifini TBMM’nin bayram tatilinden sonra çalışmalarına başlamasıyla..

Alkol yasağı kalıcı hale mi geliyor ? Dikkat çeken iddia
Yazar : Tarih : Okunma : 645 views Yorum Yap

Tam kapanma kararının ardından getirilen ve kamuoyunda büyük tartışmalara yol açan alkollü içecek satış yasağının ardından şimdi de belediyelerin yetkileri valiliklere devredilirken, alkol satılacak işyerleri açabilmek için kolluk kuvvetlerinden izin alma şartı getiriliyor.

AK Parti’nin 9 ayrı kanunda 20 değişiklik yapan ve yeni hükümler de içeren torba yasa teklifini TBMM’nin bayram tatilinden sonra çalışmalarına başlamasıyla gündeme getirmesi bekleniyor.

Yeni hükümler

Yerel yönetimlerin umuma açık işyerleriyle ilgili yetkilerinin büyük ölçüde korunduğu ancak uygulamadaki sorunları gidermek amacıyla hazırlandığı ileri sürülen taslakta yer alan yeni hükümler özetle şöyle:

Ruhsat için kolluk kuvvet onayı

Birgün gazetesinden Nurcan Gökdemir’in haberine göre içkili yerlerin açılması sürecinde belediye/özel idare tarafından iş yeri açma ve çalışma ruhsatı verilebilmesi için kolluğun olumlu görüşünün alınması zorunlu hale getiriliyor.

Komisyon karar verecek

İçkili yer bölgesinin tespiti ile açılış kapanış saatleri vali yardımcıları ve kaymakamlar başkanlığında ilgili tarafların katılımı ile oluşturulan bir komisyon tarafından belirlenecek.

Re’sen kapatma

Mevzuata aykırılığın bildiriminden itibaren 30 gün içerisinde ilgili yerel yönetim tarafından yaptırım uygulanmaması halinde Vali/Kaymakam tarafından yaptırım uygulanacak. Ruhsat almadan açılan yerler kolluk tarafından re’sen kapatılacak.

Faaliyetten men edildiği halde mühür sökerek açılan iş yerlerine yönelik para cezaları arttırılacak. Mevzuat hükümlerine aykırı olarak ruhsatsız işletilen işyerleri ruhsat alıncaya kadar mahalli mülki amir tarafından süresiz olarak faaliyetten men edilecek. Ruhsatlı olan işyerleri ise dördüncü defa aykırı fiilleri işlediğinin tespiti halinde mahallin mülki amiri tarafından süresiz faaliyetten men edilecek.

Birgün