Bursa’da yüzlerce köylü ayaklandı: ‘Bu hesap ahirete kalmaz’

Bursa’da köylüler 6 bin dönüm arazilerinin parsel parsel satılmasına karşı çıkarak şehir merkezinde eylem yaptı. Ellerinde ‘Bu hesap ahirete kalmaz’ yazılı pankart taşıyan köylüler, haklarını alana kadar mücadele edeceklerini belirtti. 1951 yılında Bulgaristan’dan göç eden 201 kişi Karacabey ilçesine yerleşerek burada borç karşılığı 12 bin dönümlük çiftlik aldı. Aldıkları bu çiftliği 28,5 dönümlük şahsi tarlara..

Bursa’da yüzlerce köylü ayaklandı: ‘Bu hesap ahirete kalmaz’
Yazar : Tarih : Okunma : 401 views Yorum Yap

Bursa’da köylüler 6 bin dönüm arazilerinin parsel parsel satılmasına karşı çıkarak şehir merkezinde eylem yaptı. Ellerinde ‘Bu hesap ahirete kalmaz’ yazılı pankart taşıyan köylüler, haklarını alana kadar mücadele edeceklerini belirtti.
1951 yılında Bulgaristan’dan göç eden 201 kişi Karacabey ilçesine yerleşerek burada borç karşılığı 12 bin dönümlük çiftlik aldı.
Aldıkları bu çiftliği 28,5 dönümlük şahsi tarlara bölüştürdü. 6 bin dönüm araziyi ise otlakiye alanı olarak bıraktı. Borç olarak aldıkları çiftliğin ücretini yıllarca çalışarak ödedi. Çiftlik 1978 yılında köy statüsüne geçti.
Köylünün otlakiye olarak ayırdığı tapulu 6 bin dönüm alan ise hazine yeri olarak köytüzel kişiliğine tapulama yapıldı. Büyükşehir Yasasıyla birlikte köylünün 6 bin dönüm arazisi ilçe belediyesine kaldı.
Bu arazilerden 650 dönümü satıldı. 150 dönümü daha ihale yoluyla satışa çıkması üzerine köylüler duruma tepki göstererek 15 Temmuz Demokrasi Meydanında eylem yaptı.
Yüzlerce Hürriyet köylüler ellerinde pankartlarla arazilerinin kendilerine geri verilmesini istedi.
Bu işin peşini bırakmayacaklarını söyleyen Hürriyet köylüler haklarını alana kadar mücadele edeceklerini belirtti.