MUDANYA BELEDİYESİ’NDEN BARIŞIN 100. YILINA ÖZEL KUTLAMA

Mudanya Belediyesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin Mudanya’da Mütareke’nin temellerinin temellerinin 100. yıl yakışan bir etkinlik programı hazırladı. 100. Yıla özel “Barışın Yüzü Mudanya” kitabının tanıtımı ile birlikte satışta gazeteleri ve Mütare arşivinin yer ilk kez verilecek Mudanya Mütarekesi Barış Yolu’nun sahibini de. Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, Mudanya Mütarekesi’nin 100 dönümü olası’ sürdürülebilir. Başkan Türkyılmaz, Mütareke Meydanı..

Yazar : Tarih : Okunma : 178 views Yorum Yap

Mudanya Belediyesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin Mudanya’da Mütareke’nin temellerinin temellerinin 100. yıl yakışan bir etkinlik programı hazırladı. 100. Yıla özel “Barışın Yüzü Mudanya” kitabının tanıtımı ile birlikte satışta gazeteleri ve Mütare arşivinin yer ilk kez verilecek Mudanya Mütarekesi Barış Yolu’nun sahibini de.

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, Mudanya Mütarekesi’nin 100 dönümü olası’ sürdürülebilir. Başkan Türkyılmaz, Mütareke Meydanı ve İsmet İnönü Parkı’nda düzenleme etkinlikte 100. Yıla yönelik “Barışın Yüzü Muya” kampanyası ile birlikte özel toplantı gazeteleri ve Mütareke arşivinin yer serginin açılışını yaptığı, bu yıl ilk kez seçilecek Mudanya Mütarekesi Yolu Ödülü’ nü açıkladı. Etkinliğe “Barışın Yüzü Mudanya” kitabının Yayın Danışmanı Erol Mütercimler, Editörü Doç. Mine Ersevinç, kitap yazarlarından Prof. Dr. Behçet Kemal Yeşilbursa ve Raif Kaplanoğlu da katıldı. Mütareke’nin 100. koleksiyon kitapçığı Başkan Türkyılmaz, “Cumhuriyet değerlerinin coşkuyla yaşandığı, onun sokağında huzur, sevgi, Mudanya’da barış ve kardeşliğe atılan imzayı 100 yıl sonra hep birlikteuz. Cumhuriyetin önün Mudanya’da yazıldığına “Barış Aşkına” diyoruz. 100 yıl önce Mudanya Mütarekesi ile atılan barış ve kardeşlik imzasının yeniden bugünden bir mirası olan çok değerli yazarlarımızın katkılarıyla Mudanya’dan ikinci yüzyılda yaşamakta olan geleceğimiz.

Uludağ’dan ve kullanımın pek çok’ değerli bir yardımcı bırakacak ve yazarların Üniversitesi’nden bir miras olarak bırakılacak kitabımızı bugünden yetiştiriyoruz. Yine genel müze gazetelerinin Türkçeleştirilmiş bir bölümü ile birlikte Mütareke arşivinin fotoğrafları yer almakta. Mudanya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ve Basın, Yayın Halkla İlişkiler Birimimiz tarafından hazırlanmıştır. Kitabımıza emek veren Ataol Behramoğlu, Prof. Dr. Kamuran Reçber, Prof. Dr. Barış Özdal, Prof. Dr. Temuçin F. Ertan, Doç. Dr. Çağla D. Tağmat, Dr. Barış Zeren, Doç. Kader Özlem, Barış İnce, Pelin Batu, Emir Doğan Savaş, Raif Kaplanoğlu ve Aykut Güngör’e teşekkür ediyorum. 100 yıl önce Mudanya Mütarekesi ile atılan barış ve kardeşlik imzasının bu yıl adımıza yakışır bir kutlamaya imza atacak,

MUDANYA MÜTAREKESİ BARIŞ YOLU ÖDÜLÜ İNÖNÜ VAKFI BAŞKANI ÖZDEN TOKER’İN

Mudanya Mütarekesi’nin bu yıl gerçekleşecek kutlama projesi Danışma Kurulu kuruldu. SHP Genel Başkanı, önceki dönem Başbakan yardımcısı, Dışişleri Bakanı ve önceki dönem Ankara Politika Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Karayalçın başkanlığındaki kurulda Emekli Büyükelçimiz, bakanlık Bakanlığı Müsteşarımız, NATO Daimi Temsilcisi Onur Öymen, Emekli Büyükelçimiz, CHP İstanbul Milletvekilimiz, Dışdan Sorumlu Genel Başkan Başdanışman Ünal Çeviköz, Emekli Tuğgeneral Ali Er, İstanbul Gedik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Süha Atatüre, Tarih Vakfı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öznur Alkan, Gazeteci Sedat Ergin ile Murat Yetkin, eski dönem CHP Ankara Milletvekili, Avrupa Konseyi Parlamento Meclisi Onur Üyesi Gülsün Bilgehan, Yazar- UNİCEF Türkiye İyi Niyet Elçisi Ayşe Kulin, Başkent Üniversitesi Ord. Enver Ziya Karal Tarih Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Seçil Karal Akgün yer aldı. Kurul, değerlendirmelerin sonucunda ödülün adının “Mudanya Mütarekesi Barış Yolu ödülü” olmasına karar verdi. Ödüle ise Mudanya Mütarekesi’nin diplomatik dehası ve ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün kızı, İnönü Vakfı Başkanı Özden İnönü Toker’i değer gördü.

MUDANYA, CUMHURİYET TARİHİNİN BARIŞ İMZASIDIR

Toplantının eğitiminde eğitim Araştırmacı Yazar Dr. Erol Mütercimler, “Mudanya Mütarekesi Saltanat kaldırılamazdı, Lozan’a gidilemezdi. Lozan üzerinde Cumhuriyet bu. Siyasi tarih, Cumhuriyet tarihi ve devrim tarihimiz, Mudanya Mütarekesi son derece önemli. Burada imzalanan barışı, Mondros Mütarekesi’ni çöpe gibi, Sevr Antlaşması’nın çöpe atılması demektir. 1922’de masada oturanlar, en büyük emperyalizminin o bu binaya sokulmadı. Anadolu savaşına çizmesini basmış olan Yunan asker’bir daha topraklara adımamaz’ dendi. Tüm bu anmalar, kutlama bölümlerinin güvenli geçebilecekleri. Mudanya’nın ilk adımını attı. Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz nezdinde emek veren herkese teşekkür ederim” diye konuştu.

100.YILA YAKIŞAN KUTLAMA
8 Ekim Cumartesi günü Uğur Mumcu Kültür Merkezi’nde 20’de “Barışın Yüzü” isimli anlatıyla başlayacak. 9 Ekim Pazar günü Mütareke Meydanı’nda 17’de başlayacak olan etkinliklerde Mudanya İlçe Bandosu Konseri, Karagöz Halk Dansları topluluğunun gösterisi ile Fitdans gösterisinin ardından Türk Hava Kuvvetleri Bandosu, Cazın Kartalları Orkestrası, Mudanya Belediyesi Çoksesli Korosu Konseri yapılacak. 10 Ekim Pazartesi günü Mütareke Meydanı 20’de Mavi Gri grubunu ağırlayacak. Mütareke’nin imzalandığı 11 Ekim günü ise resmi törenlerin ardından Atatürkçü Düşünce Derneği katkılarıyla “100. Yılında Mudanya Mütarekesi” söyleşisi yapılacak. Kutlamalar kapsamında 17.30’da SOLOTÜRK de gösteri uçuşu gerçekleştirecek. İnönü Vakfı destekleriyle hazırlanan “Tarih yapan İnönü Sergisi”nin açılışının ardından, Tarihçi Yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı 19’da Mütareke Meydanı’nda okurlarıyla buluşacak. Barış Yolu Ödülü’nün takdiminin ardından etkinlikler 20.30’da Edip Akbayram ve Türkü Akbayram konseri ile son bulacak.