İşte Erdoğan’ın bugün açıklayacağı müjde: ”Türkiye’ye 20 yıl yeter!”

Türkiye bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklayacağı “müjdeye” odaklanmışken Reuters haber ajansı Karadeniz’deki Tuna 1 kuyusunda 800 milyar metreküp doğalgaz bulunduğu açıklamasında bulundu. Reuters’a konuşan bir Türk yetkili, “Karadeniz’de Tuna 1 kuyusunda doğal gaz bulgusu var. Beklenen rezerv 800 milyar metreküp doğal gaz. Bu rezerv Türkiye’nin 20 yıllık doğal gaz ihtiyacını karşılayacak büyüklükte” dedi. Yetkili, üretime başlamanın ise..

İşte Erdoğan’ın bugün açıklayacağı müjde: ”Türkiye’ye 20 yıl yeter!”
Yazar : Tarih : Okunma : 348 views Yorum Yap

Türkiye bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklayacağı “müjdeye” odaklanmışken Reuters haber ajansı Karadeniz’deki Tuna 1 kuyusunda 800 milyar metreküp doğalgaz bulunduğu açıklamasında bulundu.

Reuters’a konuşan bir Türk yetkili, “Karadeniz’de Tuna 1 kuyusunda doğal gaz bulgusu var. Beklenen rezerv 800 milyar metreküp doğal gaz. Bu rezerv Türkiye’nin 20 yıllık doğal gaz ihtiyacını karşılayacak büyüklükte” dedi.

Yetkili, üretime başlamanın ise 7 ila 10 yıl arasında olabileceğini söyledi. Yatırım maliyetiyle ilgili de bilgi veren yetkili, 2-3 milyar dolar arasında olacağını belirtti.

BAKAN ÇITLATMIŞTI

Enerji Bakanı Fatih Dönmez geçtiğimiz ay Fatih sondaj gemisinin Karadeniz’de Ereğli açıklarında “Tuna-1” bölgesinde sondaj çalışmalarına devam ederken, kuyuda yapılmakta olan testlerde üst miyosen pliyosen yaşlı güncel kanal ve yelpaze sistemlerinden biojenik gaz bulguları tespit edildiği ortaya çıktı.
 
Fatih sondaj gemisi Tuna-1 bölgesinde Karadeniz Ereğli’nin yaklaşık 150 kilometre açığında faaliyetlerine devam ediyor. Tuna-1 kuyusu AR/TPO/3921 (Yassıhöyük-1 kuyusunun kazıldığı eski TPAO & CHEVRON ortak ruhsati) ruhsatının kuzey sınırında kazıyor.

Zonguldak kara sınırından yaklaşık 150 km açıkta olup 2000 metre su derinliği ve tahmini 3200 son derinliğine sahipken, kuyuda yapılmakta olan testlerde üst miyosen pliyosen yaşlı güncel kanal ve yelpaze sistemlerinden biojenik gaz bulguları tespit edilmiş olup testlerin devam ettiği belirtildi.

Karadeniz’de Türkiye sınırından 120 km uzaklıkta, Romanya sahalarının uzantısı gibi, 2000 m su derinliğinde, sondaj derinliği 2500 m (deniz tabanından) yapının büyüklüğü 350 km2, rezervinin belli olmadığı kaydedildi.

 
Kaynak Yeniçağ: Büyük müjdedeki son iki dedikodu bombası… Bu bilgiler içeriden sızdı

TUNA 1 KUYUSU NEREDE?

Fatih sondaj gemisinin araştırma yaptığı Tuna-1 bölgesi Karadeniz Ereğli’nin (Zonguldak) yaklaşık 150 km açığında, Bulgaristan ve Romanya ile kara suları sınırına yakın bir bölgede. Romanya kara sularında 8 yıl önce Petrom and Exxon tarafından bulunan, Karadeniz’deki en büyük doğalgaz rezervine de uzak değil.